PROGRAM
 
Začať s recykláciou môže byť ťažšie, ak neviete, kde začať. Možno to je divné, ale napríklad na takej základnej škole to funguje – každý v triede má vlastnú úlohu a tento systém je efektívny a funkčný. A niečo podobné je potrebné urobiť aj vtedy, ak žijete s kamarátmi alebo niekým iným v podnájme. Je to jednoduché – stačí vybrať kalendár či iný papier, na ktorý sa dá písať a napíšte úlohu pre každého člena na celý týždeň. Môžete si stanoviť pevné úlohy na dlhší čas alebo ich po týždňoch obmieňať.stromoradie na lúke.jpg
 
ZODPOVEDNOSŤ
 
Nie je potrebné, aby ste prevzali úlohu rodiča, ale je dôležité vyargumentovať prečo chcete recyklovať a dávať pozor, či vaši spolubývajúci pravidlá dodržiavajú. Nie je na škodu im občas pripomenúť, že to robíte pre planétu, na ktorej žijete všetci. Občas to môže byť ťažké, najmä, keď žijete s ľuďmi, ktorí si na to veľmi nedávajú pozor.
 
SAMOTNÝ KROK
 
Každý si cení recykláciu inak. Ak žijete s ľuďmi, ktorých recyklácia nezaujíma a hádžu všetky odpadky do jedného vreca, bude to ťažké, ale je dôležité sa o tom porozprávať. Neváhajte a vysvetlite im, aký veľký rozdiel nastane po začatí recyklovania, hoci to urobia len dvakrát počas týždňa. Recyklácia nie je len o rozdelení papiera, skla a plastov od zvyšného odpadu, ale aj o opätovnom použití vecí, ktoré mali byť vyhodené, ale vedia byť zúžitkované.
 
POMOC
 
Pri nezhodách so spolubývajúcimi ohľadom recyklácie sa môže stať, že sa vzťahovo vzdialite, aj keď ste si boli predtým veľmi blízky. Pokojne môžete požiadať o pomoc tretiu stranu, aby vás podporila pred vašimi spolubývajúcimi. Určite nie ste vo svojom okruhu priateľov jediná osoba, ktorá sa snaží o záchranu planéty.
ORGANIZÁCIA
 
Všetky tieto tipy vám budú zbytočné, ak nebudete schopní veci usporiadať. Jedným so spôsobov je pripraviť rozvrh, ako je písané vyššie – v prvom bode. Okrem toho, môžete napríklad odstrániť všetky igelitové tašky a nahradiť ich látkovými, ktoré môžu byť použiteľné viackrát a na viac spôsobov. Určite máte, ako mnoho iných bytoviek, smetné koše, pri ktorých sa nachádzajú aj tie na recyklovateľný odpad. Snažte sa tento systém dodržiavať.
 sadenie rastliny.jpg
PRAVIDLÁ
 
Tak ako všetko ostatné, aj recyklovanie má svoje pravidlá. Aj keď sa môže zdať, že veľa vecí je recyklovateľných, nemusí to tak byť. Najlepším príkladom je polystyrén – nemôže byť recyklovaný a jeho rozklad (kompostovanie) ničí životné prostredie. Najlepšie je prestať používať veci, ktoré sú vyrobené z daného materiálu, skúste nakupovať výrobky, ktoré sú vyrobené z recyklovateľného materiálu.