Business

Inovácie v zatepľovaní

Zatepľovanie, či izolačné materiály väčšina z nás nemá na mysli pokiaľ s nimi nepracujeme alebo pokiaľ ich sami nepotrebujeme. Je to menší paradox vzhľadom k tomu, že akákoľvek budova, do ktorej vstúpime, vrátane nášho vlastného rodinného, či obytného domu, je zateplená. Samozrejme táto téma nie je vo všeobecnosti veľmi diskutovaná, a teda väčšina z nás má o zatepľovaní, či izolačných materiáloch akú takú predstavu, no žiadne špecifiká. Aj preto ste pravdepodobne ani vy o takzvaných PIR paneloch ešte nepočuli.

sendvičový panel PIR

Sú relatívnou novinkou vo svete zatepľovania a izolačných materiálov a dnes sa tešia veľkej obľube kvôli širokej škále výhod, ktoré ponúkajú. Prečo je ale zateplenie vlastne také dôležité? Medzi benefity patrí samozrejme zníženie nákladov a tiež tepelných únikov. Zatepliť sa dá ako fasáda domu, tak aj základy a strecha a v ponuke je viacero možností, z ktorých si môžete vybrať tú najvhodnejšiu na základe materiálu, ceny, parametrov a špecifických vlastností každej stavby.

Jednou z možností izolácie sú aj spomínané PIR dosky. Čo to vlastne je? PIR a PUR dosky patria do kategórie sendvičových panelov, ktoré majú širokú škálu využiteľnosti. Vidieť ich môžete napríklad na mnohých supermarketoch, či obchodných centrách a použiť sa dajú aj vo výrobných halách, skladoch a administratívnych priestoroch.

izolácia časti domu

PIR dosky sa skladajú z dvoch častí, konkrétne z vnútornej a vonkajšej časti pozinkovaného plechu, medzi ktorými je izolačné jadro. PIR panely majú nespočetné množstvo výhod, medzi ktoré patrí napríklad zvýšená odolnosť proti ohňu v porovnaní s PUR doskami. Ďalšími plusmi sú dobrá cenová dostupnosť, skvelé izolačné vlastnosti, jednoduchá manipulácia, či minimálna údržba a vysoká odolnosť voči škodcom.

Použiť sa dajú na zateplenie fasád, stropov, podláh aj šikmých a rovných striech, pričom si môžete vybrať zo širokého výberu farebných a povrchových úprav. Hrúbka PIR dosky sa prispôsobuje podľa miesta použitia, no sú dodávané v hrúbkach od 20mm do 250mm. Hrúbke, povrchovej úprave, rozmerom a ďalším parametrom sa prispôsobí aj celková cena PIR dosiek. Tieto panely sa okrem spomínaných výhod vyznačujú aj dlhou životnosťou, a preto sú ideálnym kandidátom na zateplenie.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Inovácie v zatepľovaní