Nezařazené

Louvre

Paríž – mesto módy, lásky a umenia. Paríž má mnoho prívlastkov, pre ktoré sa určite oplatí toto mesto navštíviť. Nachádza sa tu jedno z najväčších a najnavštevovanejších múzeí na svete – Louvre. Možno ste toto miesto ešte nenavštívili, ale určite o ňom viete.

Louver

Čo možno o Louvri neviete.

1. Nachádza sa tu približne 35 tisíc obrazov (v tomto počte sú zahrnuté vystavené obrazy, ale aj obrazy v sklade), množstvo kníh, sôch a iných umeleckých diel… celkovo je v tomto múzeu 380 tisíc umeleckých diel. Keby ste chceli každý jeden vystavený exponát obdivovať 30 sekúnd, strávili by ste tu 100 dní.

2. Pôvodne bol Louvre postavený ako pevnosť (12. storočie), neskôr bol z tejto stavby zámok a od roku 1793 sa otvorilo verejnosti ako múzeum. V tom čase mohla verejnosť obdivovať 537 obrazov (zbierka diel sa od tej doby značne rozšírila).

3. Ročne sem príde viac ako 9 miliónov návštevníkov. Možno sa Vám to zdá veľa, ale v počte návštevníkov patrí Louvru vraj druhé miesto. Prvenstvo v návštevnosti vraj patrí múzeu v Číne (kto vie čo je na tom pravdy).

Monalisa

4. Najslávnejší obraz Leonarda da Vinciho, Mona Lisa bol v roku 1911 ukradnutý, nakoniec sa ale vrátil na svoje miesto. Od tej doby sa bezpečnosť v múzeu značne zvýšila, tento obraz je umiestnený pod nepriestrelným sklom. Obraz Mona Lisa nie je v skutočnosti tak veľký ako by sa Vám mohlo zdať. Jeho rozmery sú 53 x 77 cm, čo je len o kúsok viac ako výkres A2. Na svoju veľkosť má Mona Lisa obrovskú popularitu, je to jediný exemplár, ktorý dostáva milostné listy, preto má zriadený vlastný e-mail.

5. V každom starom zámku straší, a Louvre v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. V neďalekých záhradách, ktoré sú súčasťou Louvru po nociach chodí muž v červenom. V samotnom múzeu sa zas po nociach prechádza jeden z exponátov najväčšej egyptskej zbierky na svete, múmia s menom Belphegor.

6. Sklenená pyramída Louvre bola postavená v roku 1989 len zo skla a kovu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Louvre