Nezařazené

Louvre

Paríž – mesto módy, lásky a umenia. Paríž má mnoho prívlastkov, pre ktoré sa určite oplatí toto mesto navštíviť. Nachádza sa tu jedno z najväčších a najnavštevovanejších múzeí na svete – Louvre . Možno ste toto miesto ešte nenavštívili, ale určite o ňom viete.

Louver

Čo možno o Louvri neviete.

1.     Nachádza sa tu približne 35 tisíc obrazov (v tomto počte sú zahrnuté vystavené obrazy, ale aj obrazy v sklade), množstvo  kníh, sôch a iných umeleckých diel… celkovo je v tomto múzeu 380 tisíc umeleckých diel. Keby ste chceli každý jeden vystavený exponát obdivovať 30 sekúnd, strávili by ste tu 100 dní .

2.     Pôvodne bol Louvre postavený ako pevnosť (12. storočie), neskôr bol z tejto stavby zámok a od roku 1793 sa otvorilo verejnosti ako múzeum. V tom čase mohla verejnosť obdivovať 537 obrazov (zbierka diel sa od tej doby značne rozšírila).

3.     Ročne sem príde viac ako 9 miliónov návštevníkov. Možno sa Vám to zdá veľa, ale v počte návštevníkov patrí Louvru vraj druhé miesto. Prvenstvo v návštevnosti vraj patrí múzeu v Číne (kto vie čo je na tom pravdy).

Monalisa

4.     Najslávnejší obraz Leonarda da Vinciho, Mona Lisa bol v roku 1911 ukradnutý, nakoniec sa ale vrátil na svoje miesto. Od tej doby sa bezpečnosť v múzeu značne zvýšila, tento obraz je umiestnený pod nepriestrelným sklom. Obraz Mona Lisa nie je v skutočnosti tak veľký ako by sa Vám mohlo zdať. Jeho rozmery sú 53 x 77 cm, čo je len o kúsok viac ako výkres A2.  Na svoju veľkosť má Mona Lisa obrovskú popularitu, je to jediný exemplár, ktorý dostáva milostné listy, preto má zriadený vlastný e-mail.

5.      V každom starom zámku straší, a Louvre v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. V neďalekých záhradách, ktoré sú súčasťou Louvru po nociach chodí muž v červenom. V samotnom múzeu sa zas po nociach prechádza jeden z exponátov najväčšej egyptskej zbierky na svete, múmia s menom Belphegor.

6.      Sklenená pyramída Louvre bola postavená v roku 1989 len zo skla a kovu. 

3.7/5 - (3 votes)
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Louvre