Zdravie

Cirhóza pečene nie je len z alkoholu

Cirhóza pečene sa často krát spája s alkoholom. Nadmerné pitie alkoholických nápojov môže vážne až nezvratne poškodiť pečeň. Ale za jej prepuknutím nie je len alkohol. Hepatitída typu B a C, syfilis, choroby žlčníka a žlčových ciest, poruchy metabolizmu, genetika, drogy, lieky, ale aj nevhodná strava môžu stáť za vznikom cirhózy.

plíce

Choroba, ktorá nebolí.
Začiatok choroby nezbadáte. Takže sa pokojne môže vo vás rozvíjať aj roky. Jediné čo budete pociťovať bude tlak pod rebrom keď sa najete. To je všetko. Časom sa ale objavia ďalšie príznaky – na pohmat tuhá a zväčšená pečeň. Ak ale nechodíte na pravidelné lekárske prehliadky ani si to nevšimnete. Tu už ale ide o rozvinuté ochorenie.

Priebeh ochorenia
Pečeň v podstate stukovatie. Pri cirhóze dochádza k poškodeniu tkaniva pečene, ktoré je nahradené väzivom. Preto sa tento orgán zväčšuje a je tvrdší. Čím viac je pečeň poškodená tým menej plní svoju funkciu. Nakoľko má každé ochorenie pečene vplyv na celý organizmus môže aj cirhóza prerásť do závažnejších ochorení.

  • Poškodenie mozgu – pečeň zaisťuje látkovú výmenu. Vďaka jej poškodeniu sa do organizmu môžu dostať nebezpečné látky, ktoré môžu výrazne poškodiť mozog.
  • Komplikácie s obličkami – ak poškodenie obličiek súvisí s ochorením pečene ide o veľký problém. Tento stav sa veľmi ťažko lieči a neraz končí úmrtím pacienta.
  • Rakovina pečene – cirhóza môže prerásť do rakoviny pečene.

alkohol
Liečba cirhózy pečene
Správnu diagnózu určí lekár – hepatológ na základe viacerých vyšetrení – rozbor krvi, ultrazvuk a biopsia pečene. Zistí v akom štádiu je ochorenie a nastaví vhodnú liečbu.
Základom je abstinencia. Každý ďalší pohárik alkoholu by chorobu len a len zhoršil. Liečbou síce cirhózu nevyliečite, ale môžete ju spomaliť, alebo zastaviť.
Transplantácia pečene je jedinou možnosťou ako sa z tejto choroby vyliečiť úplne.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Cirhóza pečene nie je len z alkoholu