Zdravie

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Veľmi rozšírené ochorenie, ktoré zastáva momentálne štvrté miesto medzi chorobami, na ktoré sa najviac umiera. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že na svete trpí CHOCHP až 200 miliónov ľudí. Iba v Európe na toto ochorenie zomrie okolo 300 000 ľudí ročne.
Aj keď sa jedná o pľúcne ochorenie, postihuje celé telo, preto výrazne znižuje kvalitu života postihnutého jedinca. Vyskytuje sa viac u mužov, ale aj u žien začína postupne výskyt stúpať.cigarety, dym, nikotín.jpg
Výskyt tohto ochorenia sa u ľudí objavu čoraz častejšie. Príznaky sa objavia nebadane a zhoršujú sa pomaly. Dôležité je teda odsledovanie príznakov a včasné odhalenie choroby. Včasná podchytenie a nasadenie správnej liečby napomáha ku skvalitneniu života pacienta. Samozrejmosťou je striktné dodržiavanie liečby a pokynov. Každý pacient tiež musí okamžite prestať fajčiť. Prvé príznaky môžete badať napríklad pri bežných aktivitách, kedy nestíhate s dychom, neskôr sa už zadýchate aj keď ste v pokoji. Ochorenie sa prejavuje zlou priechodnosťou dýchacích ciest, zápalom dýchacích ciest. Vedie to až k postupnému zničeniu pľúcneho tkaniva. Ochorenie je však liečiteľné, ak je odhalené v ranom štádiu.
Najväčšie riziko majú fajčiari, a to bohužiaľ nielen tí aktívni, ale ohrození sú aj pasívni. Je dokázané, že až v 80 % prípadoch je príčinou vzniku ochorenia práve fajčenie. Ohrození sú tiež ľudia, ktorí pracujú v prostredí so zamoreným ovzduším, kedy dochádza k vdychovaniu škodlivých látok.kašeľ, choroba.jpg
Riziko, že budete trpieť touto chorobou sa zvyšuje v prípade, že:
– fajčíte, prípadne ste v minulosti fajčili niekoľko rokov
– ak máte vek nad 40 rokov
– ľahko sa zadýchate niekedy vám to sťažuje vykonávanie bežných aktivít
– kašlete viac krát za deň, vykašliavate hlieny
Ako už bolo uvedené CHOCHP zasahuje najmä fajčiarov, preto by mali zvážiť či im fajčenie stojí za to aby si zničili svoje zdravie, nakoľko pri konzumácii jednej krabičky cigariet denne prepukne toto ochorenie každému šiestemu fajčiarovi.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chronická obštrukčná choroba pľúc