Krása

Zázračný med

Med má v prírode skutočne unikátne postavenie. Je to nielen delikatesa pre naše mlsné jazýčky, staré matere si tisícročia odovzdávajú poznatky o jeho účinkoch. Príroda nám tento vzácny dar pripravuje sama, nie je potrebné v laboratórnych podmienkach umelo mixovať zmes vody, cukru a mnohých látok (enzýmy, vitamíny, hormóny, minerály a ďalšie), ktoré do značnej miery závisia od druhu rastlín, z ktorých pochádza, ale aj mnohých ďalších faktorov. Vďaka tomu má každý med špecifické fyzikálne a chemické vlastnosti.
Každý druh prírodného neupraveného medu môžeme však bez váhania označiť za liek. Tu je niekoľko tipov ako ho zužitkovať:

včelín
 
➢      Znižuje hladinu cholesterolu – podľa dubajskej štúdie je med skvelým riešením pre ľudí zápasiacich so zvýšenou hladinou cholesterolu. V porovnaní s glukózou, 75 g prírodného medu spolu s 250 ml vody po dobu 15 dní, zníži hladinu Vášho “zlého cholesterolu” (LDL) a naopak, zvýši úroveň “dobrého” cholesterolu (HDL).

➢      Zvyšuje hladinu cukru v krvi – je chutným, prirodzeným a mimoriadne zdravým riešením pre cukrovkárov, ale aj pre ľudí, ktorí po fyzickej námahe trpia hypoglykémiou.

➢      Potláča kašeľ – po požití vytvára vrstvu v hrdle, ktorá ho chráni, potláča kašeľ, zmierňuje podráždenie. Lyžička medu pred spaním Vám prinesie sladké sny a úľavu od kašľu. Jeho antibakteriálne účinky Vám pomôže pri bolesti hrdla. V tom prípade skúste kloktať zmes vody, medu, strúhaného zázvoru a citrónu.

➢      Udržiava pokožku vláčnu – med pôsobí ako prírodné sérum, hydratuje a zjemňuje pokožku. Molekuly cukru zadržiavajú v pokožke vodu a zároveň pomáhajú na nej vytvárať ochrannú vrstvu. Med pohlcuje pachy. Ak uprednostňujete prirodzenú vôňu medu, zmiešajte ho iba s olivovým olejom, ak sa Vám páčia výraznejšie vône, pridajte pár kvapiek vonného oleja. Do kúpeľnej zmesi nepridávajte vodu, aby sa nepokazila.

med

➢      Upokojuje pokožku – pri hojení popálenín alebo zmierňovaní podráždenia pokožky akné, vyskúšajte hojace sa miesto potrieť medom, nechať pôsobiť 10-20 minút a opláchnuť. Výsledky sú ohromujúce.

➢      Potláča vznik lupín – ak sa Vám občas vo vlasoch objavujú lupiny, doprajte vlasom pri umývaní dávku medu. Med rozpustite v malom množstve teplej vody a masírujte pokožku hlavy aspoň 2-3 minúty. 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zázračný med