Nezařazené

Ako si vybrať správnu vysokú školu?

Mnoho mladých ľudí sa po úspešnom zložení maturitnej skúšky “hľadá”, to znamená, že ešte nevedia presne, čo chcú v živote robiť a dosiahnuť. Jedným z riešení je pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Je to veľmi dôležité rozhodnutie v živote mladého absolventa. Preto tu máme pre Vás zopár tipov, ako sa rozhodnúť tak, aby ste študovali s radosťou a chuťou.

knihy

 
Spýtaj sa samého seba, čo ťa baví
Prvým krokom pri vyberaní vysokej školy je vybrať si predmet, ktorý ma baví študovať. Pokiaľ idem na vysokú školu len preto, aby som mal diplom, tak to nie je vôbec účinné. Stratím tak niekoľko rokov života štúdiom a po vyštudovaní zistím, že ma ani nebaví vykonávať prácu s tým spojenú.

učebna
 
Zisti, či to má dobré uplatnenie aj v praxi
Dôležité je urobiť si prieskum trhu práce. To znamená, že si treba zisiť, či je dopyt po absolventoch školy, ktorú chcem študovať, či je moje budúce zamestnanie lukratívne finančne ohodnotené alebo napríklad aj to či nie je nadbytok pracovníkov daného povolania.
 
Urob si prieskum vysokých škôl
Ďalším krokom je prieskum škôl. Vyberiem si školy, na ktorých by som chcel daný predmet študovať a zisťujem si o nich viac informácii. Napríklad učebný plán, typ študíjneho programu (Bc., Mgr., Ing.,…), dopyt firiem po absolventoch školy, kvalitu vyučovania predmetov, prestíž školy,…
 
Zváž finančný stav svojej peňaženky
Nesmieme zabudnúť na financie na štúdium. Štúdium nie je zadarmo. Napriek tomu, že denné štúdium je zdarma, výdavky na školu sa ročne dokážu vyšplhať aj na stovky eur. Ďalší faktor, ktorý môže zavážiť je štúdium v zahraničí. Toto štúdium je určite finančne náročnejšie, ako štúdium v rodnej krajine, keďže musíme brať do úvahy náklady na ubytovanie, stravu a každodenný život.
 
peníze
 
Toto boli základné tipy, ktorými sa môžte inšpirovať pri výbere vysokej školy. Ostatné je už však na Vás a vašich ambíciach.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ako si vybrať správnu vysokú školu?