Vybrať si antibiotiká alebo prírodnú liečbu?
So zdravým životným štýlom súvisí aj obmedzenie produktov, ktoré sú založené na chemickej báze. K takýmto patria okrem nespočetného množstva rôznych ďalších produktov aj lieky. Niekedy je však náročné sa im vyhnúť. Môžete obmedziť lieky na bolesť, avšak v prípade choroby sa občas nevyhneme antibiotikám, ktoré nám lekár naordinuje. Do akej miery sú škodlivé a je možné ich nahradiť prírodnými produktami?
Antibiotiká nám v niektorých prípadoch pomôžu liečiť ochorenia, ktorými trpíme, avšak netreba to s nimi preháňať. Ich časté užívanie vedie k negatívnym účinkom pre náš organizmus. Treba dôkladne zvážiť, na ktoré ochorenia je vhodné ich užívať – čo by mala byť úloha lekára, ktorú však nanešťastie nie vždy splní na 100%. Napríklad pri ochoreniach, ktoré spôsobili vírusy sa často stáva, že nám nezaberú. K takýmto ochoreniach patria napríklad infekcie dýchacích orgánov. Až 80% takýchto ochorení, ktoré nám postihujú hrdlo, pľúca, nos alebo uši sú spôsobené vírusmi. V tomto prípade pre nás antibiotiká nebudú prínosom. Je možné urobiť aj jednoduchý test, či je naše ochorenie vírusového pôvodu, no lekári sa často radšej vyberú cestou tipovania a naordinujú nám lieky, ktoré by sme vôbec nemuseli potrebovať. V dnešnej dobe je možné si tento test, takzvaný CRP test kúpiť aj v lekárni. Ide o imunochemický test na určenie C-reaktívneho proteínu (CRP) z krvi (prípadne aj séra alebo plazmy). Tento test je veľmi praktický a pomôže nám zistiť, či naozaj potrebujeme lieky alebo to zvládneme aj bez nich. Ak patríte k tým, ktorí si povedia, že za vyskúšanie liekov nič nedáte a keď nezaberú tak sa nič nestane, mýlite sa. Ich časté používanie je pre náš organizmus škodlivé. Čo nám môžu spôsobiť v prípade častého užívania? V prípade častého užívania si niektoré baktérie môžu vytvoriť odolnosť na pomocné látky, ktoré sa v nich nachádzajú a vybudujú si na ne odolnosť. A keď ich niekedy budeme reálne potrebovať, už nám nemusia zabrať. Užívanie týchto liečiv spôsobuje narušenie našej črevnej mikroflóry, v dôsledku čoho trpíme tráviacimi ťažkosťami (bolesť brucha, hnačka, zápcha a mnohé ďalšie).
Pred infekciami nás dokážu ochrániť aj prírodné látky. Ktoré z nich sú najúčinnejšie? K prírodným antibiotikám sa zaraďuje napríklad cesnak, cibuľa, propolis, zázvor, tymian, brusnice, čučoriedky, chren, materina dúška, echinacea, škorica a mnohé ďalšie, ktoré nám príroda ponúka.
Pravdou však je, že antibiotiká sú koncentrovanejšie a v prípade, ak potrebujeme okamžitý nástup účinku, zaberajú rýchlejšie ako prírodné liečivá, pri ktorých je naša liečba zdĺhavejšia. Je však na každom z nás, ktorá liečba je pre nás prijateľnejšia.