Nezařazené

Uvažujete o kúpe kávovaru?

Skúsený kávičkár vie, že tá istá káva môže chutiť rôzne, závisí len od spôsobu prípravy. Trh ponúka množstvo zariadení a značiek pre prípravu tohto obľúbeného nápoja.

kávovar

            V prvom rade si musíme položiť otázku, čo očakávame od prístroja, ktorý nám bude kávu pripravovať, koľko peňazí chceme do kúpy investovať, koľko času chceme venovať jeho údržbe a v neposlednom rade, je to aj dizajn kávovaru, veď bude predsa súčasťou kuchynskej výbavy.
 
Začíname od cenovo dostupnejších a na prípravu nenáročných pomocníkov.
·         French press – jednoduchý a nenáročný pomocník na prípravu kávy. Sklenená nádobka vložená do štýlovej kovovej konštrukcie so sitkom a piestom. Mletú kávu nasypete do nádobky, zalejete horúcou vodou, ktorá by mala mať teplotu okolo 92 až 96 stupňov celzia. Zamiešate, počkáte dve až tri minúty, stlačíte piest smerom nadol a môžete servírovať. Cenovo sa pohybujú od 5,00 €.

mlýnek

·         Moka kávovar – nádobka v hliníkovej alebo nerezovej forme, skladajúca sa z dvoch častí a filtra. Funguje na princípe tlaku vodnej pary. Do nádobky filtra nasypete mletú kávu, do spodnej časti nalejete vodu, tá sa pri ohreve na miernom ohni mení na paru, prechádza do vrchnej časti nádobky a káva je hotová. V obchodoch ich nájdete už od 5,00 €.

·         Kávovar na kapsuly – obľúbený hlavne kvôli rýchlej príprave, údržbe a dizajnu, určený hlavne pre nenáročného konzumenta kávy. Do prístroja vkladáte kapsule, ktoré je potrebné zakúpiť. Na výber máte množstvo druhov espressa, čokoládové nápoje, nápoje s mliečnou penou. Výhodou je, že nemusíte vopred dávkovať kávu, ani mlieko. Nevýhodou sú drahšie ceny kapsúl. Kávovar zoženiete už od 34,00 €.

·         Prekvapkávaná (filtrovaná) káva – kávovár pripraví väčšie množstvo kávy do sklenej nádoby, ktorá prechádza cez zabudované sitko alebo papierový filter, ktorý si musíte dokúpiť a vymieňať. Súčasťou býva aj vyhrievacia platnička, ktorá udrží kávu teplú aj v prípade, že si odbehnete na nákup. Súčasťou niektorých prekvapkávacích kávovarov je aj speňovač mlieka.Dostupné už od 10,00 €.

káva

·         Pákový kávovar – vytvorí lahodnú kávu, s ktorou budú spokojní aj Vaši hostia. Pomletú kávu si nadávkujete do zásobníka páky, stlačíte tlačidlo a káva sa pripravuje. Súčasťou býva aj speňovač mlieka. Nájdete ich aj kombinované, s možnosťou na kapsule. Mlynček je často potrebné si zakúpiť.Obchody ho ponúkajú od 60,00 €.

·         Automatický kávovar – patrí do cenovo najvyššej kategórie. Je plne automatizovaný, stačí len nasypať do zásobníka kávové zrná a celý proces necháte na prístroj. Zvládne nápoje ako je cappuccino aj caffé latte. Je rozmerovo väčší, preto si vyžaduje viac priestoru.

            Či už sa rozhodnete pre jednoduchú prípravu kávy, alebo pre kvalitný kávovar, ako povedal americký kňaz a aktivista Ward Beecher „Žiadna káva neulahodí vašim ústam, ak jej vôňa najprv nepošle svoj sladký pozdrav vášmu nosu.“ 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uvažujete o kúpe kávovaru?