Nezařazené

Obozretnosti nie je nikdy dosť

Bezpečnostní experti pravidelne upozorňujú na to, aké dôležité je používať dômyselná heslá k ochrane svojich internetových účtov. Napriek tomu najpoužívanejším heslom je niekoľko rokov za sebou číselná kombinácia 123456, ktorej odhalenie je pre počítačových pirátov otázkou pár sekúnd.

klávesnice

Štatistiku najhlúpejších hesiel, ktoré ľudia používajú, vypracovala už niekoľký rok za sebou bezpečnostná spoločnosť SplashData. Tá pravidelne vychádza z databáz odcudzených prístupových údajov, ktoré hackeri zverejňujú na internete. Vlani sa touto cestou dostala k niekoľkým desiatkam miliónov hesiel.
V prvej päťke sa okrem absolútneho víťaza  číselnej kombinácie 123456 umiestnili tiež heslá password (anglicky heslo), 12345678, qwerty (typ rozloženia kláves; prvých šesť znakov na klávesnici zľava) a číselná kombinácia 12345.
Mimochodom tieto štatistiky majú pomerne veľkú výpovednú hodnotu. Zoznamy uniknutých hesiel si totiž počítačoví piráti často vymieňajú medzi sebou prostredníctvom P2P sietí, prípadne ich na webe zverejňujú, aby ukázali, ako zruční vo svojom remesle sú. Tie najpoužívanejšie heslá sú logicky tiež najľahšie odhaliteľné, pretože ich kyberzločinci spravidla skúšajú ako prvé.

heslo

Prvá línia účinnej obrany
Podceňovať heslá na internete sa pritom nemusí vyplatiť. Spravidla sú totiž prvou líniou účinnej ochrany pred odcudzením citlivých osobných údajov, napríklad pre on-line bankovníctvo alebo platby na internete. S rozšírením notebookov, tabletov a inteligentných telefónov navyše ľudia vykonávajú peňažné transakcie on-line stále častejšie.

zámek

Navyše ak takto jednoduché heslo používajú ľudia k zabezpečeniu svojho e-mailu, ľahko dajú útočníkovi prístup k drvivej väčšine svojich internetových služieb. Práve poštové schránky sa totiž využívajú k prípadným obnovám hesla, pokiaľ ich zabudnete. A presne takto môže postupovať aj počítačový pirát.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obozretnosti nie je nikdy dosť