Vzdelanie

Ten správny recept

Roky strávené na strednej či vysokej škole sú nenahraditeľné. Toto obdobie častokrát patrí medzi tie najkrajšie v živote človeka. Časy plné zábavy, časy plné párty a „chodbovíc“ na internáte, časy plné nových priateľstiev, časy plné nezabudnuteľných zážitkov, časy plné nových poznatkov a vedomostí, časy splnených túžob a snov. Je to ako sen, z ktorého sa nechceme nikdy zobudiť. Svet je pre nás ako gombička. Nie sú v ňom žiadne starosti a problémy, nemožné sa stáva možným a ani malá štipka zodpovednosti nám neprekáža.ako nájsť prácu.jpg
Avšak tento sen, toto obdobie, táto etapa sa raz skončí a nastáva krutá realita. Realita, v ktorej sa musíš dokázať postarať sám o seba. Realita, v ktorej účty už neplatia rodičia. Realita, v ktorej sa chladnička nenaplní zázrakom. Realita, v ktorej sa z chlapca stáva muž a z dievčaťa sa stáva žena.
Ale nie vždy to ide tak ľahko. Absolventi sa častokrát stretávajú s problém nazývaným nezamestnanosť. Sú odsúdení na čas ubiehajúci na úrade práce, ba horšie, sú odsúdení na odchod zo svojej rodnej zeme. Vytrvalejší jedinci bojujú až do posledných síl a tieto možnosti si nechávajú ako zadné dvierka.
Existuje viacero spôsobov, ako a kde bojovať o voľné pracovné miesto, ako a kde si hľadať prácu.
Prvou dôležitou a neodmysliteľnou úlohou je tvorba životopisu. Podmienkou správneho životopisu je ZAUJAŤ. Práve životopis je prvým kontaktom medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Je to prvý doklad, ktorý nás predstaví a vyvolá túžbu mať nás vo svojom tíme. Hlavné podmienky pri tvorbe životopisu sú:spôsob hľadania práce.jpg

  • prehľadný, stručný, informatívny a hlavne pravdivý,
  • kontrola pravopisu – viackrát a podrobne,
  • kontrola formálnej stránky,
  • nezabudnite na referencie a sprievodný list,
  • aktualizujte dátum a miesto,
  • pozrite si príklady a šablóny ale nekopírujte ich,
  • nezavádzajte, nepreceňujte sa, nepodceňujte sa.

 
Ak je životopis s precíznosťou a originalitou stvorený je potrebné zahájiť krok číslo 2 a tým je hľadanie vhodnej pozície.
Na začiatok je dobrou voľbou kontaktovať svojich známych. Veď sa aj hovorí, že za opýtanie nič nedáš. Aj napriek tomu, že tento spôsob je časovo náročný a trvá naozaj veľmi dlho, je celkom možné, že sa pošťastí.
Účinnejšou metódou je zverejnenie životopisu na pracovných portáloch. Práve tam si zamestnávatelia hľadajú tú správnu osobu, ktorá rozprúdi krv v žilách, ktorá zaplní prázdnu medzeru v tíme a ktorá prispeje svojou originalitou.
Byť iniciatívny nie je nikdy na škodu. Hľadajte či už v tlačených alebo internetových inzerátoch.
Využite služby sprostredkovateľov ako sú personálne agentúry a úrady práce.
Tak veľa šťastia!
 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ten správny recept