Nezařazené

Objavte výnimočný dubový háj na Slovensku

Po pracovnom týždni, najmä v lete, výborne padne prechádzka na čerstvom vzduchu. Často sa cestuje na dovolenky do iných krajín. No zvyčajne nemáme pochodené práve miesta, ktoré sú na Slovensku, dokonca v našom okolí.
Jedno také pozoruhodné miesto, ktoré sa možno nachádza blízko vás, je priam čarovné. Ako stvorené na obdivovanie krás prírody. Chodíte tam po tráve pomedzi staré duby, pretože chodníky tam nenájdete. Môžete to využiť a vyzuť si topánky, aby ste mohli objavovať prostredie všetkými zmyslami.

strom

Na toto miesto trafíte napríklad podľa navigačného zariadenia v tvare lietajúceho taniera, blízko ktorého je poľná cesta vedúca k háju. Nachádza sa na ceste medzi Dobrou Nivou a Sásou.

Dubový háj, kde prevažuje dub letný, sa tiež nazýva Gavurky. Láka stále viac turistov a veľký záujem majú aj zahraniční odborníci.
Rozloha oblasti je okolo 60 hektárov. Je to chránené územie (panónsky háj), staré pasienky.

Kedysi sa zvieratá pásli nielen na lúkach, ale aj v lesoch. Časom však takéto pasienky zanikli zarastením alebo vyrúbaním lesa a preto je dnes toto územie také jedinečné. Vzácne bývalé pasienky sa nachádzajú v okrese Zvolen, v Pliešovskej kotline.

příroda

Zachovali sa tu vzácne druhy rastlín a živočíchov, najmä vtákov, hmyzu a mnoho druhov netopierov, čo je na Slovensku rarita.
Duby na tomto území majú až niekoľko sto rokov, ich počet sa odhaduje na asi 600 kusov. Tieto stromy toho zažili už mnoho, čo je vidieť na ich sile, rozvetvených, divoko tvarovaných konároch a neuveriteľnej hrúbke kmeňov. Na niektorých sú aj stopy a vypálené dutiny, zrejme, po bleskoch a vypaľovaní.
Toto miesto bolo nejaký čas aj vojenské cvičisko, našťastie nezanechalo to veľké škody, príroda sa s tým už stihla popasovať.

Možno si poviete, čo môže byť také skvelé na mieste plnom stromov, ktoré sa možno nachádzajú aj v lese blízko vás. Je to však výnimočné miesto, so vzácnymi stromami a úžasnou energiou, ktorú musíte zažiť, aby ste to zistili.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Objavte výnimočný dubový háj na Slovensku