Nezařazené

Sloboda, voľnosť…

Zjazdové lyžovanie sa stalo v našich lokalitách veľmi populárne. Mnohí z nás už na základnej škole absolvovali lyžiarske kurzy a výcviky. Taktiež sa to isté opakovalo aj na strednej škole. No niektorí z účastníkov takýchto kurzov sa nikdy lyžovať nenaučili a brali tieto aktivity a akcie len ako spoločenskú udalosť. V poriadku, aj to je prístup a každý si môže vybrať to, čo ho baví. Žijeme predsa v slobodnom demokratickom štáte…
Bežecké lyžovanie je však pre mnohých z nás stále veľkou neznámou.

běžkování

Aká je technika bežeckého lyžovania

Technika tohto lyžovania spočíva najmä v tom, že na lyžiach sa nezjazduje svah smerom dolu, ale vo väčšine prípadov sa na lyžiach kráča, prípadné beží po okolitej krajine a prírode. Niektorí lyžiari uprednostňujú absolútne voľný a slobodný kraj, iní radi uprednostňujú upravené bežecké trasy. Aj v našich končinách ich máme niekoľko. Jednou z najznámejších je napríklad bežecká trasa okolo Štrbského plesa.

běžky

Ako výstroj potrebujeme?

Bežecké lyžovanie vyžaduje oveľa jednoduchšiu výstroj ako zjazdové lyžovanie. Aj cenovo je to oveľa menej nákladné. Zatiaľ čo pri zjazdovom lyžovaní potrebujete kúpiť a zohnať lyže, lyžiarske topánky, prilbu, okuliare a musíte platiť drahé lanovky a vleky, pri bežeckom lyžovaní je to oveľa jednoduchšie.
Iste, lyže, lyžiarske topánky a nejaké to oblečenie treba zakúpiť aj tu, ale cenovo je to niekde úplne inde. Okrem toho, stačí zakúpiť si len výstroj a nepotrebujete už žiadnu ďalšiu investíciu. A pokiaľ žijete v regióne, kde sú blízko bežecké trasy, alebo máte krásnu otvorenú prírodu so snehom, nič viac už nepotrebujete.
Tí, ktorí bývajú v mestách, potrebujú sa ešte dopraviť aspoň k nejakej bežeckej trase. Ale je oveľa jednoduchšie zobrať bežeckú výstroj do mestskej hromadnej dopravy a do vlaku, ako vláčiť so sebou ťažkú lyžiarsku výstroj na zjazdové lyžovanie.
 

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sloboda, voľnosť…